Kodsnack 709 - Sju Mozart just nu, med Patrik Svensson

Ladda ner (mp3)

Fredrik snackar med Patrik Svensson om Spectre.tui och att dyka ner i saker för att man är intresserad av dem.

Patrik berättar om vad Spectre.tui är och hur det kom till, tack vare en lucka mellan uppdrag. På vägen får vi lite koll på hur man ritar i terminaler, vad som är gemensamt med Spectre.console, och varför teckenbredd i Unicode är ett kaninhål.

Borde inte alla få möjligheten att bara göra vad de vill då och då? Alla måste inte sträva mot att använda maximalt av universums energi, och de som gör det behöver verkligen inte all den uppmärksamhet och alla de resurser de får.

Vi får också en uppdatering av hur det går med Opencli och projektmodellen det använder för att hantera drive by-åsikter och undvika att Patrik blir en flaskhals.

Ett stort tack till Cloudnet som sponsrar vår VPS!

Har du kommentarer, frågor eller tips? Vi är @kodsnack, @thieta, @krig, och @bjoreman på Mastodon, har en sida på Facebook och epostas på info@kodsnack.se om du vill skriva längre. Vi läser allt som skickas.

Gillar du Kodsnack får du hemskt gärna recensera oss i iTunes! Du kan också stödja podden genom att ge oss en kaffe (eller två!) på Ko-fi, eller handla något i vår butik.

Länkar

Titlar